ikona homepageSanační omítky

​​​Sanační omítkové systémy jsou využívány jako součást komplexního způsobu sanace vlhkého zdiva a omítek poškozených účinky vlhkosti, solí i znečištěným ovzduším. Systémy jsou tvořeny skladbou sanačních omítek, které napomáhají rychlejšímu vysušování a obnově vlhkého zdiva, přičemž celkový vzhled omítnutého zdiva působí suchým dojmem.

Proč použít sanační omítkový systém

I přes obnovu hydroizolace a zamezení průniku vody do zdiva zůstává ve zdivu poměrně dlouhou dobu stále ještě velké množství vody spolu s obsahem rozpuštěných solí.sanační omítky

Proces odpařování vody a krystalizace těchto solí pokračuje až do dosažení ustálené vlhkosti zdiva. Sanační omítkový systém napomáhá rychlejšímu odparu vody a umožňuje ukládání solí do omítek, jejichž struktura je k tomu účelu uzpůsobena. Sanační omítkový systém je tvořen několika vrstvami omítek, které plní specifickou funkci. Vlastnosti omítek odpovídají požadavkům, které jsou na jednotlivé vrstvy systému kladeny. Průmyslová výroba těchto omítek zaručuje jejich požadované neměnné vlastnosti a funkčnost z nich vytvořeného systému.

Princip sanačních omítek

Na rozdíl od běžných omítek je u sanačních omítek významně snížen kapilární transport vlhkosti ze zdiva ve srovnání s procesem difúze vodní páry. Kapilární transport doprovázený transportem solí (roztokem) je tedy významně snížen, tudíž vlhkost na povrch může prostupovat jen ve formě vodní páry. Tohoto je u sanačních omítek dosaženo díky vhodnému pórovému systému a jeho vnitřní hydrofobizaci.

Vlhkosti ze zdiva je umožněno vniknout do sanační omítky do hloubky pouze několika milimetrů. Tato přijatá vlhkost, příp. roztok solí, se vypaří uvnitř omítky. Vykrystalizované soli se ukládají v pórovité struktuře omítky, čímž zůstává povrch omítky suchý a bez výkvětů. Krystalizační zóna se vytváří v omítce a chrání zdivo před dalším negativním působeními vlhkosti a solí. Na rozdíl od ostatních omítek není propustnost pro vodní páru u sanačních omítek, navzdory ukládání solí, dlouhodobě ovlivněna (nevzniká zábrana proti vysychání).

Kde použít sanační omítkový systém

  • u technicky náročných podmínek staveb jako součást komplexního způsobu sanace vlhkého zdiva a poškozených omítek účinky zemní i atmosférické vlhkosti
  • samostatně na objektech - hlavně nad povrchem terénu ve vnějším i vnitřním prostředí staveb, nebo i v jiných vlhkostně ne příliš namáhaných částech stavby, přednostně ale v kombinaci s některým jednodušším sanačním způsobem nebo technicky vhodným stavebním zásahem.

Vymezení použití sanačních omítek

Tlaková voda

Sanační omítky jsou účinné pouze v případě vlhkosti kapilární a hydroskopické, ne v případě vody působící hydrostatickým tlakem. Obecně se sanační omítky neaplikují pod vnější úrovní terénu. Také kapilární vlhkost, která je příčinou vysoké vlhkosti zdiva, musí být vhodně odizolována.

Kondenzační zóna

K provlhnutí omítky může dojít, jestliže dochází dlouhodobě v její vrstvě ke kondenzaci - vzniku rosného bodu. Pomocí vhodných opatření musí být v obl asti omítky zabráněno pokl esu teploty pod rosný bod.

Vysoká relativní vlhkost (suterén)

Pro rychlý vznik hydrofobní struktury sanačních omítek je nutné zajistit relativní vlhkost vzduchu okolí nižší než 65 %. Není-li tato podmínka zaručena, vzniká nebezpečí urychlení transportu solí v omítce a jejich prostupu až na povrch. V tomto případě se prostor klimatizuje.

přípravek​​​

Klady sanačního omítkového systému

  • Neměnné složení maltových směsí.
  • Standardní vlastnosti vytvořených omítkových systémů.
  • Vysoký obsah pórů definované geometrie.
  • Vysoká propustnost pro vodní páru.
  • Vodoodpudivé vlastnosti struktury i povrchu systému.
  • Zlepšené tepelně izolační vlastnosti systému.
  • Výrazné snížení možnosti tvorby výkvětů solí na povrchu systémů.
  • Prodloužení trvanlivosti povrchových úprav zdiva.
  • Možnost ručního i strojního zpracování.
  • Použití na vlhké a zasolené zdivo.

Sanační systém

Sana Bond Prohoz - Sanační postřik je součástí systému sanačních omítek a má zajistit adhezi (přilnavost) k podkladu. Zpravidla se nenanáší celoplošně, ale síťovitě. Je-li stupeň pokrytí menší než 50 % z celkové omítané plochy, nejsou na postřik kladeny žádné speciální stavebně - fyzikální požadavky.

Sana Bond Podklad - Podkladní omítka slouží k vyrovnání hrubých nerovností podkladu, nebo jako vrstva pro ukládání solí v případě zvýšeného až vysoce zasoleného zdiva. Sanační omítka může být použita jako podkladní, nepřesáhne-li celkovou tloušťku 40 mm (mimo spáry).

Sana Bond Jádro - Sanační omítka se zpravidla nanáší ve vrstvě 20 mm, přičemž u vícevrstvých systémů musí mít každá vrstva minimálně 10 mm. Celková tloušťka sanační omítky by neměla přesáhnout 40 mm (mimo spáry).

Sana Bond Štuk - Sanační štuk se nanáší v tloušťce 2 mm jako finální ukončení sanačního systému.