ResiInjekt DI
ResiInjekt DI je kapalný injektážní prostředek na bázi vodného roztoku methylsilanolátu draselného, který se používá pro sanaci vlhkého zdiva a základů k dodatečnému vytvoření horizontální hydroizolace.
Mechanismus působení přípravku ResiInjekt DI
Převažující složkou prostředku ResiInjekt DI je methylsilanolát draselný (u některých výrobců či distributorů lze najít název „hydrofobizovaný silikonát“). V tomto případě se jedná o pravý vodný roztok, ne o emulzi. Vodný roztok trimethylsilanolátu draselného je neomezeně mísitelný s vodou. Z tohoto důvodu nelze hovořit o velikosti částic silikonové emulze nebo mikroemulze. Velikost „částic“ - jednotlivých molekul trimethylsilanolátu draselného nebo shluků molekul se pohybuje v řádu 10-10m.
Pohyb vlhkosti vzlínáním kapilárami se projevuje u stavebních materiálů s průměrem pórů od 10-7 až 10-4m. Největší transport vlhkosti se odehrává v pórech o průměru 10-5 až 5.10-5m.
Aby injektážní látka působila alespoň na část pórového (kapilárního) systému zdiva, měla by mít velikost částic do 5.10-5 m. Prostředky, jež se mísí s vodou, lépe pronikají do pórů částečně zaplněných vodou a smáčejí i stěny pórů obalené vodou.
Požadavek na velikost částic injektážní látky je u ResiInjket DI splněn. Molekuly účinné látky obsažené ve ResiInjekt DI jsou schopny proniknout i do nejmenších pórů v substrátu a trv ale se zde chemicky vázat.
Vodný roztok methylsilanolátu draselného je neomezeně mísitelný s vodou.
ResiInjekt DI lze podle mechanismu jeho působení ve zdivu zařadit mezi hydrofobizační injektážní prostředky.
Roztok ResiInjekt DI se tlakově injektuje do předvrtaných otvorů ve zdivu, ze kterého byla odstraněna z obou stran omítka (podrobnosti jsou uvedeny v TL a TPP č. 12 ResiInjekt DI ). Do tloušťky zdiva 1 m lze injektážní otvory vrtat pouze jednostranně, při větších tloušťkách je nutno vrtat oboustranně. Roztok ResiInjekt DI prosákne do všech trhlinek, pórů a kapilár v okolí vrtů. Všechny horizontální vrty ve zdivu se propojí a vytvoří se celistvá vrstva ResiInjekt DI. Dochází k vysychání vodné báze a reakci methylsilanolátu draselného (a příbuzných sloučenin) s oxidem uhličitým obsaženým ve vzduchu. Jako vedlejší produkt vznikají uhličitany, přičemž molekuly methylsilanolátu se chemicky vážou k substrátu – ke hmotě zdiva.
Vytvořenou vazbu lze schematicky znázornit: CH3Si–O–substrát. Vzhledem ke svému charakteru je vzniklá vazba velmi pevná, v žádném případě se nejedná o nevazebné interakce typu vodíkových můstků. Molekuly účinné složky ResiInjekt DI jsou tak pevně a trvale vázány k substrátu a není možné je tedy např. vymýt nebo vyplavit. Methylové skupiny vázané na křemíku jsou silně hydrofobní a sloučenina navázaná k substrátu působí jako celek tedy hydrofobně (vodoodpudivě).
Podmínkou vytvoření této souvislé hydrofobní vrstvy je dostatek oxidu uhličitého přítomného ve vzduchu, takže injektážní práce musí být prováděny tak, aby byl zajištěn jeho dostatečný přístup do celého objemu zdiva, který se injektuje přípravkem ResiInjekt DI .
Přípravek ResiInjekt DI v žádném případě není vodní sklo, ani vodní sklo – tj. zásaditý roztok křemičitanů alkalických kovů - neobsahuje.
Výsledkem je vytvoření souvislé vrstvy účinné látky obsažené ve ResiInjekt DI chemicky navázané k substrátu, jejíž hydrofobní (vodoodpudivý) efekt zabrání dalšímu pronikání vody mechanismem kapilární vzlínavosti.
Vytvořenou vazbu lze schematicky znázornit: (CH)3Si–O–substrát. Vzhledem ke svému charakteru je vzniklá vazba velmi pevná, v žádném případě se nejedná o nevazebné interakce typu vodíkových můstků. Molekuly účinné složky ResiInjekt DI jsou tak pevně a trvale vázány k substrátu a není možné je tedy např. vymýt nebo vyplavit. Methylové skupiny vázané na křemíku jsou silně hydrofobní a sloučenina navázaná k substrátu působí jako celek tedy hydrofobně (vodoodpudivě). Podmínkou vytvoření této souvislé hydrofobní vrstvy je dostatek oxidu uhličitého přítomného ve vzduchu, takže injektážní práce musí být prováděny tak, aby byl zajištěn jeho dostatečný přístup do celého objemu zdiva, který se injektuje přípravkem ResiInjekt DI .
Přípravek ResiInjekt DI v žádném případě není vodní sklo, ani vodní sklo – tj. zásaditý roztok křemičitanů alkalických kovů - neobsahuje.
Výsledkem je vytvoření souvislé vrstvy účinné látky obsažené ve ResiInjekt DI chemicky navázané k substrátu, jejíž hydrofobní (vodoodpudivý) efekt zabrání dalšímu pronikání vody mechanismem kapilární vzlínavosti.
Z Protokolu o výsledku certifikace výrobku ResiInjekt DI č. 010-023454 a STO č. 010-023453, vydaných TZ ÚS Praha, s.p. v říjnu 2008 vyplývá, že kapilární absorpce vody v ošetřených vzorcích zdiva poklesne o 100%, tzn. že zdivo se po ošetření ResiInjekt DI stane zcela hydrofobní.
Vytvořená hydrofobní vrstva (clona) nicméně zůstává paropropustná a transport vody formou difúze vodní páry může probíhat i nadále. Hydroizolační účinek je založen na spolupůsobení hydrofobizační injektáže ResiInjekt DI a sanačních malt a omítek Sanax. Zdivo zůstává i po injektáži přípravkem ResiInjekt DI a ošetření sanačními maltami a omítkami Sanax paropropustné.